Witamy na oficjalnej stronie Gminy Sierakowice, dzisiaj jest 23 marca 2017 r.
Turystyka -> Warto zobaczyć - Ołtarz Papieski
  Aktualności  
  Samorząd  
  Samorząd Gminy  
  Statut Gminy  
  Prawo lokalne  
  Budżet 2010  
  Budżet 2011  
  Budżet 2012  
  Budżet 2013  
  Budżet 2014  
  Budżet 2015  
  Budżet 2016  
  Budżet 2017  
  Dokumenty strategiczne  

  Urząd  
  Adres  
  Godz. urzędowania  
  Jednostki organizacyjne  
  Podatki i opłaty 2014  
  Podatki i opłaty 2015  
  Podatki i opłaty 2016  
  Podatki i opłaty 2017  
  Gdzie płacić podatki  

  Oświata-informacje  
  Placówki Oświaty  

  Gmina  
  Charakterystyka  
  Sołtysi  
  Film o Gminie Sierakowice  

  Turystyka  
  Położenie  
  Szlaki turystyczne  
  Jeziora  
  Rezerwaty  
  Baza noclegowa  
  Mapa Gminy  
  Plan Sierakowic  
  Warto zobaczyć - Ołtarz Papieski  

  Sport  
  Tenis stołowy  
  Piłka nożna  
  Koszykówka  
  Siatkówka  
  Żeglarstwo  
  Kluby sportowe  
  Koło Wędkarskie  

  Rolnictwo  
  Rolnicze aktualności  
  Sprawy unijne  

  Bezpieczeństwo gminy  
  Ochrona ludności  
  Ochotnicze Straże Pożarne  
  Ważne telefony !!!  

  Galeria  
  Okolica  
  Park  
  Sierakowice  
  Zima  

  Tu się robi interesy!  
  Kultura  
  Kalendarz imprez kulturalnych  
  Zespoły  
  Stała ekspozycja muzealna.  
  "Poznać i zrozumieć las" ścieżka edukacyjna w Mojuszu.  

  Służba Zdrowia  
  Środowisko  
  Aktualności  
  Gospodarka odpadami  
  Przyroda  
  Ochrona środowiska  
  Edukacja Ekologiczna  

  AZBEST  
  EFS  
  Historia  
  Ankiety  
  Kontakt  
  Księga Gości  
  Kamera on-line  
  P O I G  
  Informacje podstawowe  


Zobacz!  
 

 Ołtarz Papieski

Mianem Ołtarza Papieskiego określa się konstrukcję przestrzenną, usytuowaną w centrum Sierakowic obok kościoła św. Marcina, która ustawiona w Pelplinie posłużyła jako ołtarz polowy do odprawienia Mszy św. przez papieża Jana Pawła II w dniu 6 czerwca 1999 r. podczas jego siódmej pielgrzymki do Ojczyzny.


Miejsce jest szczególne, stanowiące połączenie elementów przyrodniczych, architektonicznych i sakralnych, dające osobom odwiedzającym możliwość nie tylko spaceru, zwiedzania czy podziwiania architektury zieleni, ale także zachęca do zadumy, refleksji i kontemplacji. — Gdy ołtarz wróci do Sierakowic, ludzie codziennie będą przechodzić obok niego i utrwalać treści przekazane przez Papieża — powiedział autor projektu ołtarza Jarosław Wójcik, mieszkaniec Sierakowic.
Spośród kilku przedłożonych biskupowi pelplińskiemu pomysłów do realizacji wybrano właśnie projekt artysty rzeźbiarza Jarosława Wójcika. W uzasadnieniu swojej decyzji ks. biskup podał: — ...wybrałem oryginalną i zarazem ewangeliczną koncepcję sieci pana magistra Jarosława Wójcika z Sierakowic, jako dobrze oddającą nasz nadmorski region kaszubsko-kociewski...
Zbliżający się wielki jubileusz mobilizował mieszkańców Sierakowic i okolicy do zastanowienia się, jak go uczcić, jaki trwały znak pozostawić w krajobrazie, by świadczył, że żyjący tu ludzie przeżywali ten czas w sposób podniosły. Rozważano różne pomysły: krzyż, obelisk, kapliczka... Gdy okazało się, że autorem papieskiego ołtarza ma być nasz mieszkaniec, stało się oczywiste, że najpiękniejszym wyrazem naszych uczuć będzie zachowanie rzeźby-ołtarza dla Sierakowic.
Władze gminy wystąpiły do biskupa pelplińskiego z propozycją, że w znacznym stopniu wspomogą finansowo realizację ołtarza w zamian za gwarancję, iż powróci on do Sierakowic. Inicjatywa spotkała się z przychylnością ze strony Kurii. Spisano stosowną umowę.
Według autora projektu o koncepcji zdecydowały trzy aspekty; symbol sieci jako Królestwa Bożego; trud pielgrzymowania Jana Pawła II, aby nawracać i „łowić" ludzi dla Boga; sieć jako podstawowe narzędzie rybaków jest najlepszym symbolem Pomorza, a jednocześnie osobistym wezwaniem dla nas.
Chcąc nadać kompozycji rodzajowy charakter autor postanowił, aby sieci unoszone były przez duże ptaki. — Wydają się krążyć wokół krzyża, podnosząc jego majestat i splendor. Krzyż był w Pelplinie i tam pozostał.
Stół ołtarzowy przypomina naczynie ofiarne, unoszone w dłoniach kapłana ku górze. Równie głębokie w swej wymowie i symbolice były pozostałe elementy ołtarza, które znajdują się teraz w katedrze pelplińskiej, a które razem tworzyły estetyczną całość. Jednym z bardzo istotnych elementów był tron papieski, na obiciu którego motywy kaszubskie i herb papieski wyhaftowały mieszkanki Sierakowic. Sierakowiccy rzemieślnicy wykonali również większość elementów całego ołtarza. Elementy, które wróciły do Sierakowic wykonali: sieć z ptakami — Leonard Dułak z synem Ireneuszem i pomocnikami; stół ofiarny — Marcin Okrój z pomocnikami.
Wstępnie rozważano cztery różne miejsca posadowienia Ołtarza. Ostatecznie przyjęto lokalizację w centrum Sierakowic. Amfiteatralne ukształtowanie terenu było korzystne dla usytuowania Ołtarza, ale wymagało sporych nakładów pieniężnych i robocizny. Przez środek dolinki przebiegał rów odprowadzający wody opadowe ze znacznej części Sierakowic. Dla ich odprowadzenia ułożono specjalne rury, omijające sztuczny staw. Teren zdrenowano. Ustawiono 10 studzienek rewizyjnych, umożliwiających kontrolowanie całego systemu odwadniającego. Dla właściwego zniwelowania terenu nawieziono 9400 wywrotek ziemi i żwiru. Zużyto 12 ton cementu, 2,5 tony stali zbrojeniowej. Większość prac wykonali mieszkańcy nieodpłatnie, często z zaangażowaniem własnego sprzętu.
W sumie powstał w otoczeniu Ołtarza piękny ogród rekreacyjny, który w przyszłości ma się stać parkiem. Uzupełnieniem całości jest charakterystyczny krzyż przy głównej ścieżce prowadzącej do Ołtarza. W przyszłości w parku ma stanąć pomnik Jana Pawła II.



UWAGA!
Wszelkie prawa do powyższej zawartości zastrzeżone.
Publikowanie lub rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione.

 

  Wiesz i planujesz
 
  Wiad. Sierakowickie
 


Mapa Sierakowic Turniej Miast i Gmin Świat Zabawy Światem Nauki GOK Sierakowice
Imprezy 2010
Wirtualne Sierakowice Wirtualne Sierakowice







Monitor Polski
Dziennik Ustaw

  Wykonanie: R-net 2003