Rolnictwo w Gminie Sierakowice 2007r.
Gmina Sierakowice posiada 10495 ha użytków rolnych w tym 8368 ha gruntów ornych i 2413 ha użytków zielonych. Ponad 1000 rolników zajmuje się czynnie produkcją rolniczą, co daje I-sze miejsce w powiecie i w województwie, wg liczby gospodarstw składających wnioski o dopłaty obszarowe.
Przeważają piaski luźne, słabo gliniaste, gliny lekkie i średnie oraz łąki torfowe. Gleby w klasach V i VI, niewielka ilość kl. IV b, teren silnie pofałdowany, trudny w obróbce. Klimat niezbyt sprzyja produkcji rolniczej cechując się przede wszystkim skróconym okresem wegetacji i dużą zmiennością pogody. Ziemia użytkowana jest jednak intensywnie, obserwuje się tendencję do powiększania areału gospodarstw poprzez kupno lub dzierżawę każdego dostępnego hektara ziemi. Nasi rolnicy dodatkowo użytkują rolniczo ziemię poza terenem naszej gminy. Są to często areały ponad 100 ha.
Ok. 60% zasiewów stanowią zboża, następnie uprawa ziemniaków jadalnych oraz truskawek. W produkcji zwierzęcej dominuje trzoda chlewna, której pogłowie ostatnio spadło ze względu na słabą cenę żywca. Wyspecjalizowała się też spora grupa producentów drobiu oraz wysokiej jakości mleka. Z terenu gminy Sierakowice mleko od rolników odbierają odległe firmy z innych województw oraz lokalnie Mleczarnia Kartuzy. W większych obszarowo gospodarstwach następuje tendencja do specjalizacji w zależności od warunków i koniunktury na 2 kierunki: główny i uzupełniający np. bydło mleczne + żywiec wieprzowy. Wyłoniły się również gospodarstwa zdecydowanie ukierunkowane np. na: trzodę chlewną, owczarstwo, chów koni; gospodarstwa ekologiczne i agroturystyczne.
Pracowitość rolników oraz pozyskiwanie dodatkowych środków z dopłat obszarowych i programów pomocowych, niwelują niską opłacalność produkcji rolnej. Rolnictwu sprzyja szczególnie dostępność rynku Trójmiejskiego, dobra infrastruktura gminy (masarnie i ubojnie, gęsta sieć zaopatrzenia w środki produkcji). Urząd Gminy mocno wspiera rolników ułatwiając przygotowanie stosownych dokumentów, skracając drogę do instytucji obsługujących, rozwijając pomoc i doradztwo na miejscu. W 2007r udzielono pomocy w wypełnianiu wniosków do ARiMR ponad 600 rolnikom. Było to bardzo istotne z uwagi na opóźniony termin otrzymania przez rolników nowych druków wniosków z mapkami i wprowadzenie istotnych zmian w sposobie ich wypełniania.. Ważne było również uruchomienie w Sierakowicach przez Biuro Powiatowe ARiMR punktu przyjmowania wniosków, pozwalające uniknąć dojazdu do Kartuz i stania w długich kolejkach. W tym roku 1026 rolników złożyło wnioski o dopłaty obszarowe, ponadto spłynęły środki na budowę płyt obornikowych i dla gospodarstw niskotowarowych. Pieniądze te zostały zainwestowane i znacznie wpłynęły na rozwój wielu gospodarstw w gminie.
Bieżący rok wykazuje wzrost zainteresowania rolników programami wspierającymi: inwestycje w rolnictwie, gospodarstwa niskotowarowe oraz działania rolno-środowiskowe. Szczególnie dużo chętnych jest na budowę płyt obornikowych oraz oczyszczalni przydomowych. Większe obszarowo gospodarstwa zainteresowane są: zakupem nowych maszyn rolniczych i modernizacją budynków inwentarskich. Coraz więcej rolników wykorzystuje wsparcie finansowe w ramach działań „ Renty strukturalne” i „Młody rolnik”. Uruchomił się obrót w dziedzinie kupno-sprzedaż kwot mlecznych.
Rolnicy, szczególnie młodsi chętnie uczestniczą w przedsięwzięciach szkoleniowo-pokazowych jak: kursy w zakresie różnicowania dochodów w gospodarstwie, wyjazdy na targi pokazy itp. Są podatni na wszelkie nowości i postęp w swojej produkcji. Celem poprawy sytuacji ekonomicznej swoich gospodarstw uważnie śledzą programy pozwalające uzyskać wsparcie finansowe. Narasta przekonanie, że tzw. pieniądze unijne można i należy pozyskiwać, aby pomóc sobie w gospodarstwie.
Gmina natomiast inicjuje i wspiera wszystkie działania zwiększające zdolność absorpcyjną swoich rolników dla funduszy z zewnątrz w tym z UE.
Marian Regliński
insp. ds Rolnictwa i Leśnictwa
|